
FAQ
Najczęściej zadawane pytania
Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.
Postaramy się wyjaśnić kwestie praktyczne oraz podać ważne informacje i zasady naszej współpracy.

- Ile trwa sesja i jak często sesje się odbywają?
Sesje trwają zazwyczaj od 60 do 90 minut, decydujemy o tym wspólnie. Długość sesji zależy od stosowanej metody terapeutycznej. Sesje najczęściej odbywają się 1 raz w tygodniu. Oczywiście istnieje możliwość odbywania sesji terapeutycznych co 2 tygodnie. Jednak ważne, aby był ustalony rytm.
- Dlaczego mamy spotykać się co tydzień?
Wszystkie zmiany, które będą w Tobie zachodzić podczas terapii wymagają powtarzalności i regularności. Terapia jest długotrwałym procesem zmiany, z optymalną częstotliwością spotkań raz w tygodniu, po około 60 min. Taka cykliczność pozwala na asymilację doświadczeń z terapii przy jednoczesnym utrzymaniu kontaktu terapeutycznego.
- Jak wygląda nasza pierwsza rozmowa?
Możliwe, że masz pytania na które chcesz znaleźć odpowiedzi, rozwiać wątpliwości albo po prostu chcesz nas poznać – możesz umówić się na 20-30 minutową bezpłatną konsultację, na której rozwiejemy Twoje wątpliwości.
- Jak szybko możemy się spotkać?
Naszą intencją jest taka organizacja czasu, abyśmy mogli się spotkać w ciągu najbliższych 7 dni.
- Ile trwa terapia?/jak szybko zauważę zmianę/ kiedy osiągne efekty?
To pytanie pada często, nieraz już w trakcie trwania terapii. Można czuć frustrację w związku z tym, że wkładając w terapię wysiłek nie dostrzega się od razu spektakularnej poprawy (niekiedy efekty odczuwa się już po kilku sesjach, ale nie jest to reguła). Terapia nie jest działaniem chirurgicznym ale organicznym. Zmieniamy się stopniowo i ślady tych przeobrażeń przeważnie nam umykają. Czy możemy z dokładnością ustalić, kiedy dziecko nauczyło się mówić? Powtarza wyrazy, zaczyna budować zdania i nawet tego nie zauważamy a pewnego dnia stwierdzamy z zaskoczeniem: mówi!.
Tutaj również czas trwania terapii jest uzależniony od jej celu, od Twoich oczekiwań, motywacji do zmiany, Twoich wewnętrznych zasobów oraz metod stosownych przez terapeutę. Można powiedzieć, że im szerszy problem, wyższe oczekiwania i bardziej dogłębne podejście tym dłuższa terapia. Przeciętny proces terapeutyczny trwa od kilku miesięcy nawet do dwóch lat.
Już samo umówienie się i przyjście na terapię jest zmianą która zasługuje na uznanie.
Niekiedy celem jest poradzenie sobie z przejściowym kryzysem, innym razem gruntowne poznanie i przebudowa osobowości.
- Jak i kiedy należy płacić za sesje?
Płatności można dokonywać wykupując odpowiednią formę terapii na naszej stronie. Płatności można dokonać za pomocą karty, poprzez system PayPal lub przelewem na konto. Płatności należy dokonać przed sesją. Możesz również wykupić kilka sesji np. za miesiąc – skontaktuj się wówczas z nami, gdyż mamy przygotowane rabaty.
Płatności za sesję należy dokonać przed sesją, dopiero wtedy termin wizyty będzie dla Ciebie zarezerwowany.
Ostatecznym potwierdzeniem sesji jest wpłata na konto.
Płatności należy dokonać do 3 dni przed terminem sesji.
Brak wpłaty oznacza rezygnację.
Sesję można odwołać (bez utraty środków) najpóźniej 2 dni przed planowanym terminem. Odwołanie umówionej sesji jest możliwe najpóźniej na 48 godzin przed umówionym terminem spotkania. Brak odwołania, lub zbyt późne odwołanie sesji będzie skutkować obciążeniem Klienta kosztami spotkania. W przypadku odwołania wizyty nie później niż 48h przed jej terminem, płatność za wizytę zostanie niezwłocznie zwrócona lub zaliczona na rzecz kolejnej – zgodnie z Twoim życzeniem.
- Jaki jest koszt terapii?
Cena sesji terapeutycznej czy konsultacji jest różna w zależności od problemu, zagadnienia czy wyboru specjalisty.
- Jak mogę zarezerwować termin pierwszej wizyty?
Aby zarezerwować termin wizyty możesz do nas zadzwonić, wysłać wiadomość bezpośrednio ( arche.lab.2020@gmail.com ) lub przez stronę internetową www.arche-lab.com lub messenger na profilu na FB. Po ustaleniu terminu należy opłacić sesję. Dopiero po opłaceniu pierwszej wizyty termin zostanie dla Ciebie ostatecznie zarezerwowany.
- Czy sesja indywidualna objęta jest tajemnicą?
Tajemnica sesji jest jedną z podstawowych zasad terapeutycznego BHP, które muszą być przestrzegane. O ile Ty masz prawo dzielić się swoimi wrażeniami związanymi z sesją publicznie, o tyle my zawsze chronimy Twoją prywatność. Treść sesji pozostaje poufna.
Tematy poruszane w trakcie spotkań jak i sam fakt twojego uczestnictwa w sesji stanowi tajemnicę. Nie przekazujemy informacji o pacjencie czy przebiegu terapii osobom postronnym, rodzinie, zakładowi pracy.
Jeśli chodzi o informacje osobiste ujawniane przez klientów w czasie sesji, kodeks etyczny zobowiązuje nas do utrzymania tych faktów w tajemnicy. Tajemnica zawodowa obowiązuje nawet podczas wezwania do sądu – terapeuta nigdy nie świadczy w sprawach klientów.
- Jak pracujemy?
Wychodzimy z założenia, że aby osiągnąć oczekiwaną zmianę w życiu trzeba pracować na wielu poziomach, pamiętając o naszym holistycznym charakterze. Dlatego też pracujemy tak, aby osiągnąć szybkie, trwałe i pożądane zmiany.
Pamiętaj, że sesja terapeutyczna jest uzupełnieniem leczenia prowadzonego przez lekarza, jeśli takiego leczenia wymagasz. Dlatego w razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych należy skontaktować się z wykwalifikowanym personelem medycznym.
Terapia online odbywa się przez Skype’a, Messenger’a lub inny komunikator internetowy.
- Dlaczego przez internet? Czy lepiej rozpocząć terapię online czy poczekać aż sytuacja „wróci do normy”?
Podjęcie decyzji o rozpoczęciu terapii zazwyczaj wymaga czasu. Często jest to proces, który trwa w nas kilka miesięcy a nawet lat. Decydujące okazują się jednak bieżące wydarzenia; nasilenie objawów, pogorszenie samopoczucia, kryzys osobisty lub zawodowy, poczucie samotności, bezsensu życia, doświadczane cierpienie. Kiedy zgłaszamy się na terapię to znaczy, że mamy ku temu powody, aby poszukiwać dla siebie pomocy właśnie teraz. Naszym zdaniem nie warto odkładać tej decyzji na później szczególnie w świecie, w którym towarzyszy nam poczucie niepewności i nie jesteśmy w stanie przewidzieć kiedy sytuacja „wróci do normy”. To czego doświadczamy teraz jest naszą nową rzeczywistością. Im lepiej się w niej odnajdziemy, tym będziemy się lepiej czuć.
Terapia on-line jest tak samo skuteczna jak spotkanie twarzą w twarz, ponadto ma jeszcze kilka dodatkowych zalet:
- czas – który oszczędzasz, gdyż nie tracisz go na dojazdy,
- komfort – z sesji online skorzystasz praktycznie z każdego miejsca na świecie, w najbardziej sprzyjającym dla Ciebie otoczeniu,
- poczucie bezpieczeństwa– jest w pełni zachowane, gdyż będziesz podczas sesji przez Ciebie wybranym miejscu i czasie,
- odległość– także nie jest przeszkodą.
- Czy psychoterapia on-line jest skuteczna?
Jako ludzie zazwyczaj wolimy kontakt bezpośredni z drugim człowiekiem, ponieważ jest on dla nas bardziej naturalny. Jednak żyjemy w świecie, w którym kontakt zdalny jest coraz częściej obecny w naszym życiu i może być tak samo wartościowy. Uważamy, że psychoterapia prowadzona on-line jest tak samo skuteczną metodą pracy jak terapia stacjonarna.
- Czy z terapii korzystają tylko osoby z problemami?
Terapia przysłuży się osobom które chcą głębiej poznać siebie po to, by prowadzić lepsze i bardziej pełne życie, skutecznie pokonywać pojawiające się trudności. Potrzeba rozwoju i poznanie własnego potencjału jest dobrą okazją by sięgnąć po naturalną terapię choć jej skuteczność będzie szczególnie doceniona przez osoby będące w cierpieniu i potrzebujące emocjonalnego wsparcia.
- Czy muszę wszystko opowiadać ze szczegółami?
Podczas terapii wykorzystaniem metod EFT nie analizujesz swoich doświadczeń i nie otrzymujesz gotowych porad, jak należy postąpić. W wielu przypadkach nie musisz opowiadać szczegółów, ważne żebyś aktywnie pracował na emocjach. Wszystkie zmiany zachodzą w Tobie – zaczynasz inaczej czuć, inaczej myśleć i inaczej działać. Wszystkie decyzje podejmujesz samodzielnie, zgodnie ze zmianą emocjonalną, na którą już jesteś gotów.
- Zasady obowiązujące podczas terapii – co to jest kontrakt terapeutyczny?
Kontrakt terapeutyczny to zbiór zasad/zobowiązań pacjenta i terapeuty ustalany na pierwszych sesjach i dotyczący m.in. częstotliwości i terminu spotkań, zasad kontaktowania się z terapeutą pomiędzy sesjami, zasad odwoływania sesji, sposobu płacenia a także ustalenia dotyczące czasu trwania i sposobu zakończenia terapii. W ramach kontaktu ustalany jest również wspólnie cel terapii.
- Co wtedy gdy biorę leki od psychiatry?
W trakcie terapii lub jeszcze przed jej rozpoczęciem pacjent może otrzymać od terapeuty zalecenie konsultacji psychiatrycznej i korzystania ze wsparcia farmakologicznego. Fakt iż pacjent w trakcie terapii bierze leki od psychiatry bywa korzystnym uzupełnieniem wsparcia w zmianie, leki nie przeszkadzają w sięganiu po pomoc terapeutyczną, częściej spotykamy się z przyspieszeniem efektów i zmian w terapii po zastosowaniu leków.
- Czy rozmowa może pomoc?
Rozmowa, bycie wysłuchanym, zrozumianym, akceptowanym jest podstawą budowania relacji terapeutycznej, zaufania, otwartości. Dzięki rozmowie pacjent w miejsce samotności czuje akceptację i bycie ważnym, zamiast bezradności czuje wsparcie i sprawstwo, a swoją przyszłość zaczyna widzieć w bardziej realistyczny sposób.
- Czemu mam sam umawiać się na terapię?
Samodzielna decyzja pacjenta który osobiście kontaktuje się / zapisuje na terapię, świadczy o motywacji i uznaniu swojego problemu. To dojrzała postawa świadcząca o gotowości do kolejnych zmiany, w przeciwieństwie do postawy zależności pacjenta umówionego przez osoby bliskie i nie do końca uznającego swój problem.